Przemienniki i VHF/UHF we Wrocławiu

      Brak komentarzy do Przemienniki i VHF/UHF we Wrocławiu

Może Wrocław nie jest tak nasycony przemiennikami, jak na przykład obszar Górnego Śląska, ale jednak mamy swoje przemienniki. Co prawda ruch na nich (z wyjątkami!) nikły, ale może to się zmieni, jak uruchomią FT8 na UHF/VHF 😉

A tak serio, mamy Romana SR6R (145.600/103.5), Wandę-Romana SR6WR (438.850/103.5), Wandę-Romana-Tomasza SR6WRC (430.175/103.5 i 70.260/103.5), DMRa SR6DMR… Znajdzie się też przemiennik APRS, D-Star, (Fusion?).

Niedawno było głośono o propozycji odebrania pasma 2m radioamatorom. Anglojęzyczni „HAMowcy” szybko przywołali slogan „use it or lose it” (używaj, albo stracisz), odmieniany na wszelkie sposoby i przy wszelkich okazjach. Na szczęście cała afera trochę przycichła i wydaje się, że pasmo 144 MHz dalej będzie stało puste (hm?) pod kontrolą radioamatorską.

Więcej szczegółów np. w artykule ARRL, ale również na mniej „branżowych” stronach (hackaday.com). I jeszcze zwracam uwagę na cytat z bloga KB6NU: there’s been no strong opposition to this in Europe

Cóż, jak na razie kryzys odżegnany, ale będą następne! Jest jeszcze pasmo 70cm. I wyżej.