Podcasty o tematyce radia amatorskiego

      1 komentarz do Podcasty o tematyce radia amatorskiego


Czasami w radiu nie ma czego posłuchać. Ani na 2m, ani na KF, ani w rozgłośniach UKF. Szczególnie jadąc autem (względnie stercząc w korkach) – chętnie zaczerpnęłoby się tego wielkiego świata, a tu… nic.
Dobre kilka miesięcy temu natknąłem się na aplikację na Androida: Ham Radio Podcasts. Umożliwia ona wybór spośród 32 (!!!) różnych podcastów o tematyce „ham radio” i ich odsłuchanie. Aplikacja łączy się z odpowiednim serwerem i ściąga strumień audio. Można go słuchać „na żywo”, ale jest też możliwość pobrania go np. w domu, gdzie dysponujemy stałym łączem.

Sama liczba 32 różnych podcastów (czyli de facto audycji fonicznych, albo samych ścieżek dźwiękowych z materiału publikowanego np. na YouTube) o tematyce radia amatorskiego jest już sporym wyzwaniem. Po prostu niektóre programy są nieciekawie prowadzone, mają bardzo luźny związek z krótkofalarstwem albo ich tematyka jest zbyt odległa od naszych zainteresowań. Poniżej moja lista podcastów, których słucham najczęściej i kilka słów informacji o nich.

ICQ Podcast.

Tutaj sięgam najczęściej. Nowy odcinek co dwa tygodnie (ostatnio pojawiają się częstsze miniodcinki). Średnio to około 80 minut nagrania, typowy schemat jest taki: na początku dyskusja na kilka ciekawych tematów „branżowych” – są to „newsy” z naszego hobby z całego świata: działania narodowych związków, rekordy, wyróżnienia itp. Potem w telegraficznym skrócie wieści z aktywacji, DXów, zlotów i tym podobnych – głównie z Wielkiej Brytanii. Na koniec tzw. „feature” – główny temat, którym może być wywiad (np. z dyrektorem ds. sprzedaży Yaesu na Wielką Brytanię w tydzień po premierze FT-DX101) lub esej jednego z prowadzących. Całość ma dla mnie kilka dużych plusów: (1) jest prowadzona przez Brytyjczyków, co lubię, (2) prowadzący nie stronią od humoru, (3) wszytko jest na temat i „w dobrym podane sosie”. Jeśli ktoś ma obawy co do swojej znajomości angielskiego – warto zajrzeć na ich stronę i posłuchać – według mnie nie będzie problemów.

QSO Today.

Tutaj mamy nieco inną formę. Jeśli kojarzycie, czym jest książka Ryszarda SP4BBU „Wywołanie ogólne”, to tutaj mamy ten sam wątek, ale bez siermiężności PRLu. Autor (Eric 4Z1UG) zaprasza do swojego programu na zasadzie wywiadu różne ciekawe osoby z naszego światka (np. twórca MMDVM Jonathan G4KLX czy Keith KB1SF, były prezes AMSAT). Standardowy wywiad składa się z pytań: co skłoniło Cię do radia, kiedy i jaki był pierwszy znak/urządzenie, jak radio wpłynęło na Twoje życie zawodowe i prywatne… Warto posłuchać, bo historii i historyjek jest mnóstwo i dobrze się tego słucha. Jak bajki – szczególnie po lekturze „Wywołania…”.

Linux in the Hamshack.

Tutaj bywam rzadziej (czasu nie starczy, żeby to wszystko przesłuchać!), ale tematyka jest dla mnie wręcz idealna: radio, linux, wolne oprogramowanie. Autorzy programu podejmują się różnych tematów z tego zakresu i trzeba przyznać, że czasami bardziej jest to „linux” niż „ham radio”, ale zawsze w tle się przewija krótkofalarstwo. Warto też zajrzeć do programów zatytułowanych „deep dive” – w tym formacie odcinek w całości poświęcony jest konkretnemu tematowi, a gościem jest często ekspert zagadnienia (czy wręcz jego twórca). Na wskroś amerykański (językowo i stylowo), czasami ucieka zainteresowanie, ale przy ciekawych tematach można spokojnie spędzić te kilkadziesiąt minut.

Jest też kilka innych, które zaznaczam tylko pobieżnie: Solder Smoke – tematyka elektroniczno-radiowa, są kity, są schematy, jest omówienie. Dla amatorów robótek ręcznych. Ham Radio Crash Course (nie znalazłem strony, ale można ich posłuchać w internecie). Rózne zagadnienia naszego hobby rozebrane na części pierwsze. Taki podręcznik, ale słuchany. So Now What?. Pod egidą ARRL. Autor stara się opowiedzieć o wszystkich rzeczach, które dla świeżego „radiowca” są nowe i magiczne. Czym jest krótkofalarstwo? Co z tym SWR? Jaką antenę powiesić? Niby trywialne, ale czasami człowiek dowie się czegoś więcej. Doctor is in. Też egida ARRL. Krótkie (ok 20 min.) rozmówki między dwoma technikami radiowymi o sporym doświadczeniu. Jeden temat główny plus jedno pytanie od publiczności. Ładny język, trochę humoru, akurat do posłuchania.

Jest tego więcej… Zachęcam do zajrzenia pod te linki, zazwyczaj na stronach można sprawdzić wszystkie tematy ubiegłych audycji i posłuchać. Ja się wciągnąłem.

Przemek, SQ6POC

One thought on “Podcasty o tematyce radia amatorskiego

  1. Pingback: Wirtualne (światowe) spotkania krótkofalowców – SP6PRT — wrocławski klub krótkofalowców

Komentowanie jest wyłączone.