Co z tym egzaminem, czyli informacje, jak zacząć

      Możliwość komentowania Co z tym egzaminem, czyli informacje, jak zacząć została wyłączona

Jakie papiery trzeba mieć? Aby móc nadawać w pasmach amatorskich, potrzebne jest uzyskanie pozwolenia radiowego w służbie komunikacyjnej amatorskiej, a to z kolei otrzymuje się na podstawie posiadanego świadectwa uzdolnienia. Takie świadectwa nadaje UKE (Urząd Komunikacji Elektronicznej) i szczegóły dotyczące tych dokumentów są dostępne na ich stronie. Tam też zamieszczono grafik sesji egzaminacyjnej. Podobne informacje można zebrać przez stronę biznes.gov.pl. No i to, co powinno cieszyć – formalności dotyczące składania podania można załatwić w formie elektronicznej.

 


Co trzeba wiedzieć do egzaminu? Świadectwo wydaje się na podstawie pomyślnie złożonego egzaminu. I mimo że wiedza jest dość obszerna i czasami dość szczegółowa – zwłaszcza dla osób mniej zorientowanych na technikę i elektronikę – dostępne są zestawy pytań – ponownie na stronie Urzędu (plik PDF). Warto też zajrzeć na stronę SP6DLV, gdzie można poznać odpowiedzi na te pytania, a w niektórych wypadkach zgłębić temat, dzięki podpowiedziom.

Skąd ja to mam wiedzieć? O ile wiedzę teoretyczną można zdobyć samemu (albo w klubie, albo od znajomych, albo z książek…), to praktykę „mówienia do mikrofonu” – już mniej. Można oswajać się z przyciskiem PTT (push-to-talk) w radiach PMR albo w tansceiverach CB, dla których nadawanie nie wymaga pozwolenia. Uwaga! Te urządzenia muszą jednak spełniać odpowiednie normy – posiadać homologację Ministra Łączności (CB) i mieć moc ograniczoną do 100 mW oraz antenę na stałe połączoną z urządzeniem (PMR). Zwracamy uwagę, że korzystanie z niehomologowanych urządzeń w paśmie CB, lub urządzeń amatorskich (np. „ręczniaków”) w paśmie PMR jest niezgodne z przepisami. Praktykę obsługi radia można nabyć w klubie krótkofalarskim, gdzie pod opieką posiadacza pozwolenia radiowego możliwa jest praca osoby nie posiadającej uprawnień.

W przyszłości na naszej stronie w dziale „Elementarz” pojawi się więcej artykułów mówiących o podstawach krótkofalarstwa. A tymczasem – zapraszamy do rozmowy w klubie!