Co to za hałas na pasmach, czyli zawody krótkofalarskie.

      Brak komentarzy do Co to za hałas na pasmach, czyli zawody krótkofalarskie.

W ten weekend (28-29 października) słuchający podstawowych pasm (czyli 160, 80, 40, 20, 15 oraz 10 metrów) będą mieli okazję słyszeć prawie wszędzie w fonicznych przedziałach „CQ contest, CQ contest…”. Łączność w takim przypadku może wyglądać np. tak:

(A) CQ CQ this is N5M CQ contest
(B) SQ6POC
(A) SQ6POC, hello, you’re 59 04, five-nine, zero-four
(B) N5M thank you, confirm 04, for you 59 15, good luck!

Krótko i na temat. Obie stacje biorą udział w zawodach CQ WW. Są to jedne z wielu zawodów radioamatorskich (kalendarz wydarzeń dla całego roku można znaleźć np. w kalendarzu WA7BNM). Konkretne zasady różnią się od zawodów do zawodów, ale ogólnym wymogiem jest zrobienie jak największej liczby łączności w określonym czasie, przy czym łączność ze stacjami może dawać mniej lub więcej punktów. Np. w CQ WW łączność międzykontynentalna to 3 punkty, z innym krajem w obrębie kontynentu – 1 punkt, łączność ze stacją własnego kraju – 0 punktów (z wyjątkiem USA, tam obowiązują nieco inna punktacja). Dodatkowo w CQ&nbsbp;WW „zbieramy” różne strefy CQ oraz różne kraje. Suma „zebranych” unikalnych stref i krajów stanowi „mnożnik” (multiplier), przez który mnożona jest liczba punktów za łączności. Zatem za powyższą łączność przyznawane są 3 punkty (międzykontynentalna), dodatkowo strefa 04 i kraj – zatem mnożnik dwa. Ostatecznie to 3*2=6 punktów. Po kolejnej łączności, np. z PJ2P (strefa 09, Curacao) moja punktacja to: (2 strefy + 2 kraje) * 6 punktów za QSO (2 łączności po 3 punkty) – razem 24 punkty! Dorzućmy jeszcze łączność z Wielką Brytanią (1 punkt) i mamy razem 42 punkty! I z każdą kolejną wynik w logu będzie lawinowo przyrastał… Kto ma w sobie nutkę zbieracza, ten zrozumie, jakie to uczucie.

Oczywiście nie wszyscy biorą udział w zawodach. Czasami warto, bo można trafić poszukiwaną stację czy kraj, czasami można naprawdę poćwiczyć słuch i zdolności operatorskie, sprawdzić skuteczność anten. No i miło jest sprawdzić, które miejsce się zajęło w kraju, w Europie, na świecie…

Wyniki SQ6POC dla CQWW-2022

Wyniki SQ6POC dla CQWW-2022

Żeby wziąć udział w zawodach nie trzeba wiele – tylko dowiedzieć się jaka jest wymiana (zwyczajowo wymieniamy raport i „coś”: numer strefy, kolejny numer łączności, itp.). Jedynym obowiązkiem (w zasadzie przejawem grzeczności) jest wysłanie logu łączności – zwykle w formacie Carbillo. Często można wysyłać logi jako logcheck – nie do własnej klasyfikacji, tylko do weryfikacji poprawności logów innych uczestników, którzy podchodzą do zawodów mniej rekreacyjnie. Podpowiem tylko, że są też zawody SP DX Contest – ja je nazywam „cały świat łączy się z Polską”, bo właśnie o to chodzi. My, stacje SP, dajemy w raporcie literkę od swojego województwa, „oni” zbierają punkty i literki-mnożniki. To dobre zawody, by poćwiczyć swoje „bycie DX-em” – stacją, do której wszyscy chcą się dowołać.

Nieuczestniczący w zawodach mają często problem z „normalną” zabawą w radio w okresie trwania zawodów, szczególnie tak masowych jak CQ WW. To prawda, sam często miałem problem w sobotę, bo trwały zawody. Nie będę stawał po żadnej stronie w tej dyskusji, ten wpis to tylko kilka słów na temat zawodów. Jeśli kogoś to zainteresuje, to z pewnością znajdzie coś dla siebie. Zawody w ten weekend trwają 48 godzin. To sporo, ale zupełnie nie ma potrzeby być aktywnym przez cały ten czas. Z osobistych doświadczeń wiem, że praca w zawodach w środku nocy ma dla mnie w sobie coś magicznego, szczególnie w paśmie 160 metrów.

W tym roku propagacja jest dobra, więc powodzenia w zawodach!