Balonem do (w) Mikołaja [Aktualizacja]

      Brak komentarzy do Balonem do (w) Mikołaja [Aktualizacja]

Balon pofrunął! I to nie jeden. Poniżej wykres wysokości pierwszego z nich – wypuszczony o 11 rano, doleciał sporo za Poznań i wzniósł się na ponad 14 kilometrów! Potem balon pękł, a sonda z nadajnikiem opadała na spadochronie, praktycznie bez przeszkód. Ostatnie 4 kilometry spadku nie są pokryte danymi, bo w tym samym czasie wystartował kolejny balon o tym samym znaku (SP6QKM-12). Ruchy balonów możecie śledzić na aprs.fi. Niedługo kolejny start!

Już w MIKOŁAJKI – 06.12.2020 będzie możliwość obserwowania startu, a także śledzenia lotu kolejnych balonów stratosferycznych. Początek w miejscowości Sobótka u podnóża góry Ślęża — niedaleko! Można podjechać, zobaczyć, pogadać… Zapraszamy nie tylko krótkofalowców!

Jak donosi kol. SP6SG, impreza jest dość rozciągnięta w czasie i zawiera nutki eksperymentów:


Balon 1 – Start godzina 11:00 czasu lokalnego.

Test czerwonej powłoki balonu o wadze 120 gramów, pod balonem będzie podwieszona przeprogramowana radiosonda RS41 nadająca:

  • APRS 432.500MHz, znak SP6QKM
  • RTTY 432.600 MHz ,50/540 7N1, znak SQ6RQT

Sonda będzie opadać na małym białym spadochronie. Jest to próba wysokości dla rzadko spotykanej powłoki balonu. Chcemy przetestować jej maksymalną wysokość. Sonda dla znalazcy.

Balon 2 – Start godzina 15:00 czasu lokalnego.

Powłoka 350 g z nadajnikiem SSTV na częstotliwości 433.400MHz w standardzie Scottie 1, dodatkowo przeprogramowana radiosonda RS41 nadająca 

  • APRS 432.500 Znak SP6ZWR oraz
  • RTTY 50/540/7N1 432.600MHz znak SP6ZWR.

Oświetlenie kapsuły- stroboskop diody LED Cob. Kapsuła z nadajnikami będzie opadać na czerwonym spadochronie. W środku kapsuły znajdować się będzie prezent mikołajkowy dla znalazcy. 🙂 Zależy nam na odzyskaniu kapsuły i spadochronu z Balonu 2, oczywiście pokrywamy wszelkie koszty przesyłki.

Balon 3 – Start godzina 16:00 czasu lokalnego

Powłoka o wadze 50 gramów z radiosondą RS41 nadająca

  • APRS 432,500MHz.

Sprawdzenie wydajności tak małego balonu. Sonda dla znalazcy. Mile widziane fotografie z miejsca znaleziska.


Wymieńmy organizatorów akcji:
Marek SP6QKM
Michał SQ6RQT
Klub SP6ZWR

Dzięki i do zobaczenia!