Australijski DDS VFO

      Brak komentarzy do Australijski DDS VFO

Zupełnym przypadkiem trafił w moje ręce zestaw DDS VFO przygotowany przez www.ozqrp.com. Przebył daleką drogę, a po wyjęciu z pudełka wyglądał tak:

Zestaw po wyjęciu z pudełka

Całkiem dobre wrażenie – wszystko popakowane w oddzielne woreczki, płytka drukowana dobrej jakości, dwustronna, z porządnymi przejściami i dużą powierzchnią masy, nadruki są wyraźne a lutowanie ułatwia soldermaska. Układ ATMega328, serce układu, przyszedł już zaprogramowany, a układ DDSa AD9834 – jedyna część SMD w zestawie – czysto i ładnie przylutowany do płytki.

Płytka z zamontowanym AD9834

Kilkudziesięciostronicowa (!) instrukcja jest porządnie przygotowana i nie ma problemów ze zrozumieniem co, jak i gdzie. Ciekawostką jest to, że rezystory w zestawie były 1% dokładności, a oznaczenia były pięciopaskowe. Najwyraźniej „po drugiej stronie Ziemi” taki zwyczaj. Po kilkunastu minutach rezystory i dławiki są już na miejscu.

Zamontowane rezystory i dławiki

Pewną niedogodnością była wspomniana dość duża powierzchnia masy na płytce PCB – nie obyło się bez podgrzewania jej suszarką i podrkęcania temperatury na stacji. Bardzo pozytywnie zaskoczyło mnie to, że dosłownie wszystkie części do budowy układu znajdowały się w zestawie: nie wyłączająć srubek i nakrętek do mocowania LM7800 i płytki z LCD 2×16. Duże brawa! Zmontowanie całości zajęło mi około dwóch godzin, układ ruszył od razu. Wymaga jeszcze skonfigurowania do korzystania z transciverem, ale to zupełnie inna sprawa. Przy okazji sprawdzę, jakie generuje przebiegi na jakimś oscyloskopie i wrzucę zdjęcia. Na koniec dwie fotki ostatecznego wyglądu układu i – duże brawa dla OzQRP za przygotowanie zestawu.

Zmontowany układ od strony komponentów


Działanie układu